#Defa-press: ""Zangezur Corridor" may further isolate Iran in the region"
Armenia is one of Iran’s friendly and peaceful neighbors. The creation of the “Zangezur Corridor,” which passes through Armenia and could be controlled by Azerbaijan or foreign forces, could sever this vital link, the Iranian news agency Defa-press reported.
The “Zangezur Corridor” was presented as “part of a broader strategy to weaken Iran’s influence in the region.”
“The Zangezur Corridor could further isolate Iran in the region. This isolation is dangerous for Iran not only politically and economically, but also militarily. Severing land ties with Armenia would reduce Iran’s ability to support the country under pressure from Baku and Ankara, which could lead to a shift in the military balance in the region to Iran’s detriment,” the agency wrote.