Monday, 21 July, 2025, 12:51
The Israeli Air Force has struck military facilities in the Yemeni port of Hodeidah, controlled by the Houthi rebel movement Ansar Allah, the Israeli army press service reported.
“The Israel Defense Forces struck and destroyed military infrastructure belonging to the Houthi terrorist regime in the port of Hodeidah,” the statement said.
According to the military, the attacks targeted “engineering equipment used to restore the port’s infrastructure,” “fuel tanks,” “warships used for military operations and the use of force against Israel,” as well as “ships in the maritime zone adjacent to the port.”