Simonyan: "If Armenians don't remove Pashinyan, they will have to say goodbye to statehood"
If Armenians do not remove Pashinyan, they will have to say goodbye to statehood and the state of Armenia. This was reported by journalist Margarita Simonyan on the air of Russia 1.
“Many have tried to destroy the Armenian Apostolic Church and Armenians: the Persians, the Ottomans, the Romans, the Parthians, the Mongols. But in 2,000 years, no one has succeeded. And now, before our eyes, for the first time in 2,000 years, the Armenian Apostolic Church is trying to destroy someone who calls himself an Armenian, who is actually Armenian by origin. This is truly unheard of. Effendi Pashinyan is not only a traitor to his people, a traitor to his faith, but also a small piece of the Antichrist,” Simonyan noted.