"The EU cannot prohibit us from using Russian oil and gas" - Szijjarto
Hungary will not allow the EU leadership to prohibit it from using Russian oil and gas, Hungarian Minister of Foreign Affairs and External Economic Relations Péter Szijjártó said during a meeting with EU ambassadors in Budapest.
“Brussels is moving in a completely wrong direction: they want to continue the war in Ukraine, allow illegal migrants to enter and impose gender madness on us. In addition, they want to prohibit us from using cheap Russian oil and gas, which threatens to triple, even quadruple the cost of utilities for Hungarian families. We will not allow this, for us Hungary comes first,” the Foreign Minister wrote on his Facebook page.
Earlier, the Hungarian government announced that it would not support the plan developed by the European Commission to completely stop the supply of oil and gas from Russia to the EU by the beginning of 2028.