"The draft memorandums on a peaceful settlement will be discussed at the third round of negotiations" - Peskov
Tuesday, 22 July, 2025, 16:33
The main topic of the third round of direct Russian-Ukrainian talks will be the draft memoranda on a peaceful settlement that were exchanged between Moscow and Kiev. This was announced by the press secretary of the Russian President Dmitry Peskov during a briefing.
“The topic of the negotiations is quite complex: among other issues, of course, it will be necessary to discuss the draft memoranda that were exchanged between the parties during the second round of talks,” the Kremlin representative said.
Earlier, it was reported that the next round of talks between Moscow and Kiev could take place in Istanbul on July 24-25.
Let us recall that the second round of talks between Russia and Ukraine took place in Istanbul on June 2. The parties exchanged draft memoranda on a peaceful settlement, as well as agreed to exchange seriously wounded prisoners of war and the bodies of the dead.