Kadyrov saved from drowning at sea
Chechen leader Ramzan Kadyrov nearly drowned on the shores of the Aegean Sea. While swimming in Bodrum, Kadyrov began to choke. He was rescued by hotel staff, who called an ambulance. Doctors provided assistance on the beach and took him to a private clinic.
The incident occurred near a hotel in the Kaynar region, where Kadyrov was staying at a five-star hotel, the Turkish IHA news agency reported.
According to information received from the hospital, Kadyrov's condition is stable. He is under observation, his life is not in danger.