Russia strikes Zaporozhye prison, 17 dead
During the night, the Russian side struck a penitentiary in Zaporozhye, killing 17 people and injuring 42 more. This was reported by Ukrainian media.
“This is another war crime committed by the Russians, who will not stop unless they are stopped,” said Andriy Yermak, head of the Ukrainian presidential administration.
According to the Ukrainian Emergency Situations Service, the Russian armed forces also struck settlements in the Dnipropetrovsk region with drones, killing three people. A missile strike on the city of Kamenskoye damaged a three-story building, as well as a maternity hospital and a ward of a city hospital. Two people were killed and five others were injured.