The strongest earthquake since 1952 occurred in Kamchatka
An earthquake of magnitude 8.7 has struck Kamchatka, aftershocks of up to magnitude 7.5 are expected for at least a month, the Kamchatka Geological Survey reported.
"The strongest earthquake of magnitude 8.7 has occurred in the Kamchatka seismic zone since 1952," the report said.
Experts predict that noticeable aftershocks will continue for at least a month, their magnitude may reach 7.5. In Petropavlovsk-Kamchatka, aftershocks of up to magnitude 5-6 and dangerous tsunamis are possible.
The Severo-Kurilsk port and fishing enterprise in the Sakhalin region were flooded by a tsunami wave, the Ministry of Emergency Situations reported.