Wednesday, 30 July, 2025, 10:19
British Prime Minister Keir Starmer encourages the radical Palestinian group Hamas. Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu announced this on the X social network.
According to him, Starmer encourages the "monstrous terrorism" of Hamas and punishes its victims. Netanyahu emphasized that today's "jihadist state" on the border with Israel will threaten Great Britain tomorrow.
On July 29, Starmer's office published a statement stating that Great Britain will consider recognizing the state of Palestine by 2029, that is, until the end of the current parliamentary term, if Israel continues to impede the delivery of humanitarian aid to the Gaza Strip and carry out military operations in the enclave.