Russian Embassies: "Russians living abroad will be able to obtain a qualified electronic signature in Armenia"
Friday, 01 August, 2025, 23:45
Russian citizens living abroad can now obtain a qualified electronic signature in Armenia. The Russian Embassy in Armenia reported this on its social networks.
The diplomatic mission explained that a qualified electronic signature allows for remote interaction with Russian commercial and state organizations, signing documents, opening accounts in Russian banks, formalizing real estate transactions, participating in auctions, etc.