Journalists killed in Israeli strike in Gaza
Five employees of the Arab Al Jazeera television channel were killed in an Israeli airstrike in the Gaza Strip, the channel's website reported.
According to reports, an Israeli drone struck a tent belonging to journalists near the Al-Shifa hospital in Gaza City. The explosion killed journalists Anas al-Sharif and Mohammed Kreikia, as well as cameramen Ibrahim Zaher, Mohammed Noufal and Moamen Aliwa.
In turn, the director of the Al-Shifa hospital, Mohammed Abu Salmia, said that a total of seven people were killed in the attack.
The Israeli Defense Forces said that the man posing as a journalist was actually a terrorist and led a terrorist unit in the Palestinian Hamas. This is evidenced by numerous documents found in the Gaza Strip, the Israeli army said.