Monday, 11 August, 2025, 12:30
Prime Minister Nikol Pashinyan had a telephone conversation with the President of the Islamic Republic of Iran, Masoud Pezeshkian.
The Prime Minister presented the results of the negotiations held on August 8, 2025, in the US capital, Washington, to the President of the Islamic Republic of Iran, emphasizing the opportunities that the peace established between Armenia and Azerbaijan opens up for the region.
Prime Minister Pashinyan emphasized that regional communication channels will operate within the framework of the principles of territorial integrity, sovereignty, and jurisdiction of countries and on the basis of reciprocity.
The Prime Minister thanked the President of Iran for his objective assessment of the Washington agreements and emphasized the importance of the upcoming visit of the President of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Armenia.