Clashes are ongoing between Syrian government forces and Kurdish forces in Deir ez-Zor
Syrian TV channels report that clashes have taken place between the Syrian interim government army and the Kurdish formations of the "Syrian Democratic Forces" along the Euphrates River in the city of Deir ez-Zor.
"Clashes between the SDF and the Syrian army took place on both banks of the Euphrates River in the city of Deir ez-Zor with the use of small arms and rockets," Syria TV reported.
Earlier, the official authorities in Damascus and the leadership of the Kurdish autonomous administration in northeastern Syria had accused each other of shelling and provocations on the line of contact in the province of Aleppo.