The composition of the Russian delegation participating in the Putin-Trump meeting is known
The meeting of Russian and US leaders Vladimir Putin and Donald Trump will begin in Anchorage at 11:30 local time (22:30 Yerevan time), presidential aide Yuri Ushakov said.
The summit program has been agreed: it will take place at the Elmendorf-Richardson military base in Alaska.
The leaders of the two countries will first talk face-to-face, then with the participation of delegations. The talks will continue over a working breakfast.
The key topic of the meeting will be the settlement of the Ukrainian crisis. The parties will exchange views on cooperation between Moscow and Washington. The leaders will also discuss issues of ensuring peace and security, as well as issues of the international and regional agenda.
Moscow will be represented at the talks by Foreign Minister Sergei Lavrov, Defense Minister Andrei Belousov, Russian Presidential Spokesperson Kirill Dmitriev, Finance Minister Anton Siluanov, and Presidential Aide Yuri Ushakov.
"The composition of the American delegation is also known, but it would probably be better to wait for a corresponding statement from our American colleagues," Ushakov told reporters.
It is reported that a plane has already left Russia for Alaska, presumably to carry out the preparatory phase for the Trump-Putin meeting.