“The deal is not ready yet, but the parties are very close to it” - Trump
After the talks in Alaska, Trump announced that an agreement on the Ukrainian conflict has not yet been reached.
“The deal is not ready yet, but the parties are very close to it,” Trump said.
In his opinion, there is a fairly high probability of concluding an agreement on the settlement of the Ukraine conflict. He stated this in an interview with Fox News after a summit with Russian President Vladimir Putin in Alaska.
“I think we are very close to an agreement. The deal is not ready yet. And Ukraine has to agree,” Trump said.
According to him, there are still “one or two important points” to be discussed.
Vladimir Putin, in turn, called the negotiations with the American delegation useful and meaningful, calling for “turning the page” and meeting next time in Moscow.