Saturday, 16 August, 2025, 19:26
European leaders have also been invited to Trump's meeting with Zelensky in Washington. The NYT writes about this.
According to the newspaper, Trump wants to discuss a "peace plan" that provides for territorial concessions to Ukraine.
"After the Alaska summit, the allies' statements no longer include a demand for a preliminary ceasefire, although it was previously considered a mandatory condition. The Europeans are trying not to directly oppose Trump, the newspaper notes.
Zelensky was also careful in his rhetoric: in his statement, he did not openly challenge Trump's position on reaching a peace agreement without a preliminary ceasefire, the newspaper writes.