"Zelensky is ready to make an acceptable compromise". #FinancialTimes
Zelensky is ready to make an “acceptable compromise” along the current front line. The Financial Times wrote about this.
The agency, citing a senior Ukrainian official close to the Ukrainian president, writes that Zelensky’s goal during the meeting with Trump will be to establish an effective peace settlement process without putting pressure on Ukraine to take impossible steps, such as withdrawing its troops from the Donbass region.
The source noted that for this, the Ukrainian president is ready to make an “acceptable compromise” along the current front line, which the Ukrainians can accept, the official said.