"Russia agrees that security guarantees for Ukraine be provided on an equal basis" - Lavrov
Russia is not overstating its interests in the framework of the settlement in Ukraine, but will firmly defend the existing ones, said Russian Foreign Minister Sergey Lavrov.
He spoke about "unethical" attempts by Europe to change the position of the United States and the lack of constructiveness from European leaders at the meeting in the White House. According to Lavrov, Russia cannot agree to security issues being resolved without its participation.
"Russia agrees that security guarantees for Ukraine be provided on an equal basis with the participation of countries such as China, the United States, Great Britain, and France," Lavrov added.
Russia supports the development of reliable security guarantees for Ukraine, said the head of the Foreign Ministry, answering a question about the possible deployment of European troops on Ukrainian territory.