"The gates of hell will be open for Hamas until all hostages are released" - Katz
The “gates of hell” will open for the Palestinian radical movement Hamas in Gaza until the radicals agree to Israel’s conditions and release all hostages. This was announced by Israeli Defense Minister Israel Katz.
“The gates of hell will soon open and will remain open until they agree to Israel’s conditions, the main of which are the release of all hostages and disarmament,” he wrote in X, commenting on the decision of the Jewish state authorities to crush the radical movement in Gaza.
“If Hamas does not agree, Gaza will turn into Rafah and Beit Hanoun (cities where the Israeli military has already carried out operations),” Katz added.
The Defense Minister also announced that the Israeli authorities have approved the plan of action of the IDF against Hamas in Gaza.