Trump: "I'm very angry about it"
Hungarian Prime Minister Viktor Orban has published a response to US President Donald Trump's letter, in which Trump expressed his indignation over Ukraine's attack on the Druzhba oil pipeline.
Hungarian Foreign Minister Péter Szijjártó had earlier said that oil supplies to Hungary had been cut off for the third time in recent times due to the Ukrainian attack.
"Viktor, I am not happy to hear this, I am very angry about it.Tell Slovakia, you are my great friend. Donald," wroteTrump in a response to Orban.
In his letter to the US President, Orban expressed his dissatisfaction with Kiev's actions, which are causing disruptions in the energy supply of Hungary and Slovakia.