"Putin Rejects Proposal to Attack Zelensky's Office with "Oreshnik"" - Lukashenko
Russian President Vladimir Putin has rejected a proposal to strike the building of the Ukrainian presidential administration on Bankova Street in Kiev with an Oreshnik weapon. This was reported to journalists by Belarusian President Alexander Lukashenko.
According to him, talk about the possibility of an attack on the office of Vladimir Zelensky has indeed been raised.
“Putin said: ‘No way.’ If they had struck, as they call it: decision-making centers, with an Oreshnik weapon, nothing would have remained of them,” Lukashenko said, noting that the Russian Federation, in general, is aimed at a peaceful settlement.