"I was afraid of ending up in Zelensky's situation" - South Korean President
South Korean President Lee Jae-myung admitted that before meeting with US President Donald Trump, he was afraid of finding himself in the same situation as Ukrainian President Volodymyr Zelensky. He said this during a meeting with US President Donald Trump in Washington.
According to the Korean president, on the eve of the talks, Trump published a “threatening post” on the social network Truth Social, which worried him.
“Before meeting with President Trump, he published a very threatening post on Truth Social, which I received with concern ... we could have ended up in Zelensky’s situation,” said Lee Jae-myung, recalling that in February the US president had strongly reprimanded Volodymyr Zelensky during his visit to the White House.
According to Lee Jae-myung, despite the tension before the talks, the meeting itself was constructive and without incident.
“That’s because I read President Trump’s book “The Art of Making the Deal,” added the South Korean president.