Russia to implement project on navigation seals with Armenia
The Russian government has decided to conduct an experiment with the use of navigation seals with Armenia. This was reported by the press service of the Russian government.
It was decided to implement an experimental project until October 31, using navigation seals for goods of the Eurasian Economic Union (with the exception of certain types). This applies to cargo transportation from the territory of Armenia to the Russian Federation by road and vice versa, which pass through the territory of non-member states of the Union.
The decision does not apply to alcoholic beverages, tobacco products, clothing, footwear, electronics and fur products.