Arakchi: "There will be no direct negotiations with the US"
There will be no direct negotiations with the US, Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi said in an interview with Asharq Al-Awsat.
"We are ready for fair negotiations on the nuclear program. Currently, dialogue is underway with three European countries and the IAEA to develop a new framework for cooperation. But only indirect negotiations are possible with the US - there will be no direct ones. The Americans must guarantee that they will not repeat the past mistake and will not launch a military strike during negotiations," he said.
Addressing the Arab countries, the Iranian Foreign Minister said:
"How did Iran survive? Not through negotiations with the US, but with its missiles. The determining factor is strength, not concessions. After Syria and Lebanon, you will be next - and only power can protect you."