"Russian aggression only strengthens our resolve to support Ukraine" - Costa
European Council President Antonio Costa has blamed Russia for the attack on the EU mission building in Kiev.
The official wrote on his social media page that the EU mission building was damaged, allegedly as a result of a “deliberate strike” by Russian forces.
“The EU will not give in to threats. Russian aggression only strengthens our determination to support Ukraine and its people,” Costa wrote.
Earlier, the Ukrainian Foreign Ministry issued a statement that the EU representation office in Kiev was damaged today as a result of Russian strikes.