IRGC dismantles terrorist group linked to Mossad in NE Iran
Iran’s IRGC forces dismantled a terrorist cell in the country’s northeastern province of Khorasan Razavi on Saturday, arresting 8 agents linked to Israel regime's Mossad spy service.
These elements had sent the information of vital and sensitive centers as well as prominent military figures to Mossad agents during the recent 12-day war with Israel regime.
According to the reports, they were trying to design and implement operations against the state and military officials and destroy important centers in the holy city of Mashhad.
Also, quantities of raw materials for making launchers, bombs, explosives and explosive traps were discovered in this operation.