Will the EU Participate in TRIPP
EU Ambassador to Armenia Vassilis Maragos, in response to a question about the "Tripp" stated that the EU is ready to participate in all infrastructure projects which are going to take place in the region and that the EU is in touch with with both the Armenian government and other partners.
“Last week I was in Brussels for “the Global Gateway forum”, this is the second forum which took place with many leaders from the whole of the world including prime minister Pashinyan and we discussed actually how the whole conectivity between Europe and Central Asia and China is going to be developed in the next period and this will include the whole region including Armenia”, - Maragos said.
It should be added that a representative delegation of European diplomats and heads of development agencies, led by Ambassador Vassilis Maragos, Head of the European Union Delegation to Armenia, visited the Syunik region.