Mher Grigoryan participates in the regular session of the Eurasian Economic Council
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan participated via videoconference in the regular session of the Eurasian Economic Council, the agenda of which included more than a dozen issues.
The issue of limitation of the duration of stay of drivers from Armenia, Kazakhstan and Kyrgyzstan in the Russian Federation was also discussed during the session.
During the discussion, the Russian side informed that it understands the urgency of the problem and is working towards a solution to the issue.
It was also noted that a bill on making relevant amendments to the current law is currently being circulated in the relevant bodies of the Russian Federation.