Ocampo: There is historic opportunity in next 3 months to help free Armenian hostages imprisoned in Baku
In the next three months, we have a historic opportunity to help free Armenian hostages imprisoned in Baku and ensure international recognition of the rights of the people of Nagorno-Karabakh. This was stated by the former chief prosecutor of the International Criminal Court (ICC), Luis Moreno Ocampo.
"The nomination period for the Nobel Peace Prize closes on January 31, 2026. U.S. President Donald Trump, who has expressed his desire to win the Nobel Peace Prize, could be considered for the 2026 award, and Armenians may choose to support his nomination. In fact, more than 45 Armenians around the world could be eligible to nominate him.
Azerbaijani President Ilham Aliyev is effectively obstructing Donald Trump’s potential path to a Nobel Peace Prize by refusing to release Armenian hostages, and denying the rights of the people of Nagorno-Karabakh.
Now, we must act again and mobilize the Armenians worldwide.
Let’s launch a new global campaign—a campaign for peace, truth, and justice—focused on one clear message: