Putin was surprised by progress in Armenia–Azerbaijan conflict resolution - Trump
US President Donald Trump revealed the details of his phone conversation with Russian President Vladimir Putin during his speech at the America–Saudi business forum held in Washington.
The US leader stated that Putin spoke to him about the tension between Azerbaijan and Armenia and expressed his surprise at Trump's success in resolving this issue.
“Putin called me and said: "How did you resolve this conflict? We tried for years, but it didn't work out".. I told him: "Don't worry about that. Let me resolve your damn war