NBC News: President Trump approves plan for peace between Russia and Ukraine
President Donald Trump this week approved a 28-point plan for peace between Russia and Ukraine that top administration officials have quietly developed over the last several weeks in consultation with Russian envoy Kirill Dmitriev and Ukrainian officials, a senior administration official told NBC News.
Trump's special envoy, Steve Witkoff, Vice President JD Vance, Secretary of State Marco Rubio and the president's son-in-law Jared Kushner were involved in formulating the plan, the official said.
“The plan focuses on giving both sides security guarantees to secure a lasting peace,” the senior official told NBC News. “It includes things Ukraine wants and needs to have a durable peace.”