Ukraine says it received 1,000 bodies from Russia
Ukraine received 1,000 bodies of what Russia says are fallen Ukrainian servicemen, Kyiv's prisoner-of-war coordination centre said on Thursday.
"Investigators from law enforcement bodies, together with expert agencies of the Ministry of Internal Affairs, will soon conduct all necessary examinations and identify the repatriated bodies," the centre's post said on the Telegram messaging app.
Shamsail Saraliev, a representative of the parliamentary coordination group on military operations, State Duma deputy, told RBC that 30 bodies of the deceased servicemen of the Russian Armed Forces had been returned to Russia.