Monday, 08 December, 2025, 13:06
Iran’s Foreign Minister Seyyed Abbas Araghchi, who traveled to Baku for consultations with senior Azerbaijani officials, met with Azerbaijan’s President Ilham Aliyev on Monday morning.
The two sides discussed a broad range of bilateral issues, including the trajectory of political engagement, neighborhood-related matters, and mechanisms for managing relations between the two countries.
Highlighting the importance of long-term vision in relations between neighboring countries, Araghchi underlined the role of continuous diplomatic dialogue in addressing misunderstandings and managing ongoing issues.