Friday, 19 December, 2025, 11:19
Secretary of Homeland Security Kristi Noem announced late Thursday that the Trump administration will pause the diversity visa lottery program, which she said was used eight years ago by the now-deceased man accused of killing two Brown University students and an MIT professor.
"This heinous individual should never have been allowed in our country," Noem said on X. "At President Trump's direction, I am immediately directing USCIS to pause the DV1 program to ensure no more Americans are harmed by this disastrous program."
Noem said the suspected shooter, Claudio Manuel Neves Valente, entered the United States through the program in 2017 and was issued a green card.