Zelenskyy on peace talks with US: Some documents already prepared
Some documents for the peace agreement are already prepared, according to President Volodymyr Zelenskyy’s evening address.
Zelenskyy noted that on December 25, he held an hour-long conversation with the special envoys of US President Donald Trump — Steve Witkoff and Trump’s son-in-law Jared Kushner.
"And it was truly a good conversation: many details, there are good ideas, and we discussed them. We also have some new ideas on how to bring real peace closer, regarding formats, meetings, and, of course, timing," he said.
Zelenskyy noted, that some documents for the peace agreement are already prepared.
"I see that they are almost fully ready — some documents are already prepared. Of course, sensitive issues still require work. But together with the US team, we understand how to ensure everything," he added.
Zelenskyy also announced "intense" weeks in diplomatic terms and thanked the US and everyone who continues to put pressure on Russia.