Friday, 09 January, 2026, 12:42
President Donald Trump told Fox News host Sean Hannity on Thursday night that the United States is “going to start now hitting land” in its fight against drug cartels—framing the move as a response to what he claimed is cartel control of Mexico and a U.S. death toll in the “250,000–300,000” range every year.
In the Hannity interview, Trump said, “We are going to start now hitting land with regard to the cartels. The cartels are running Mexico; it's very sad to watch, to see what's happening to that country. They’re killing 250,000–300,000 people in our country every single year. It’s horrible.”