Larijani calls Trump 'the main killer of Iranian people'
Secretary of Iran's Supreme National Security Council Ali Larijani responded to Donald Trump's Truth Social post that asked Iranians to save the names of their killers, saying, "We announce the names of the main killers of the people of Iran: 1- Trump 2- Netanyahu."
Larijani appears to have reacted to US President Donald Trump who said earlier on Tuesday that he had cancelled all meetings with Iranian officials amid the brutal crackdown on protesters, telling Iranians "help is on its way."
"Iranian Patriots, KEEP PROTESTING - TAKE OVER YOUR INSTITUTIONS!!! Save the names of the killers and abusers. They will pay a big price," Trump said in a post on his Truth Social account.