Trump threatens tariffs on French wines to get Macron to join Board of Peace
U.S. President Donald Trump said he will impose a 200% tariff on French wines and champagnes, a move he claimed would push French President Emmanuel Macron to join Trump's Board of Peace initiative aimed at resolving global conflicts.
When asked by a reporter about Macron saying he will not join the board, Trump said, "Did he say that? Well, nobody wants him because he will be out of office very soon."
"I'll put a 200% tariff on his wines and champagnes, and he'll join, but he doesn't have to join," Trump said.
France intends to decline the invitation to join the initiative, at this stage, a source close to Macron said on Monday.