Trump Says Secret ‘Sonic Weapon’ Was Used In Venezuela Raid: ‘Nobody Else Has It’
US President Donald Trump confirmed that the US military used what he described as a “secret sonic" weapon during the operation that led to the capture of Venezuelan President Nicolas Maduro, while declining to provide details about the device.
Trump acknowledged the weapon’s use during an interview on the NewsNation programme Katie Pavlich Tonight, boasting about the strength of the US military and suggesting that no other country possesses similar technology.
Trump acknowledged the weapon’s use during an interview on the NewsNation programme Katie Pavlich Tonight, boasting about the strength of the US military and suggesting that no other country possesses similar technology.Asked whether Americans should be concerned about the power of the weapon, Trump paused before replying, “Well, yeah."
“It’s something I don’t wanna… nobody else has it," he said, adding, “But we have weapons nobody else knows about. And I say it’s probably good not to talk about it, but we have some amazing weapons."