The Council appointed Satu Koivu as new Head of Mission for the European Union Mission in Armenia
The Council appointed Satu Koivu as new Head of Mission for the European Union Mission in Armenia (EUMA). She will take up her duties on 20 February 2026, taking over from Markus Ritter.
Satu Koivu is a Finnish senior police officer with more than 35 years of national and international experience. She has built extensive international expertise through leadership positions within UN and EU missions in the Palestinian Territories, Rwanda, Namibia, and Cyprus. Before her appointment as EUMA Head of Mission, she was deployed in the National Police Board of Finland as Chief of Human Resources, based in Espoo, Finland.
The decision to appoint her as the new Head of EUMA was taken by EU’s Political and Security Committee on 17 February 2026.
The civilian mission EUMA is an essential component of EU efforts to support peace and stability in the South Caucasus region. The Mission is tasked with observing and reporting on the situation on the ground on the Armenian side of the Armenia-Azerbaijan border, contributing also to human security in these areas. The current mandate of EUMA runs until 19 February 2027.
The Mission comprises over 200 international and local staff. EUMA observers and civilian experts come from 25 EU Member States and a third contributing state, Canada.