Wednesday, 25 February, 2026, 13:31
Bill Gates apologized to staff of the Gates Foundation over his ties to Jeffrey Epstein, admitting he made mistakes that had cast a cloud over the philanthropic group while insisting he didn’t participate in Epstein’s crimes, the Wall Street Journal reported.
In a town hall on Tuesday, the Microsoft (MSFT) co-founder acknowledged that he had two affairs with Russian women that Epstein later discovered, but that they didn’t involve Epstein’s victims. “I did nothing illicit. I saw nothing illicit,” Gates said, according to a recording reviewed by WSJ.
According to the Journal report, Gates told staff that it was a huge mistake to spend time with Epstein and bring Gates Foundation executives into meetings with the sex offender.
"I apologize to other people who are drawn into this because of the mistake that I made," he said, according to the newspaper.