Trump-Zelenskyy talk details: US President wants to end Ukraine war in month
US President Donald Trump said during a phone call with President Volodymyr Zelenskyy that he wants to achieve an end to the war in Ukraine within a month, according to Axios.
The outlet notes that the 30-minute conversation was the first communication between Trump and Zelenskyy since their meeting in Davos at the end of January. Three sources say the talks were very friendly and positive.
According to a Ukrainian official and another source, Zelenskyy thanked Trump for all the assistance provided and said that only Trump can make Kremlin leader Vladimir Putin end the war.
The source said that Zelenskyy then expressed hope that the war would end this year, and that Trump responded by saying the war had been going on for too long and that he would like it to end within a month.
One of the issues discussed by Volodymyr Zelenskyy and Donald Trump was a possible trilateral summit of leaders.