Tuesday, 17 March, 2026, 12:25
On March 16, dozens of Israeli Air Force jets, acting on IDF intelligence, carried out a series of strikes on the infrastructure of the “Iranian terror regime” in Tehran, Shiraz, and Tabriz, the Israel Defence Forces (IDF) announced.
“During the strikes in Tehran, dozens of munitions were dropped on command centres belonging to the Iranian regime's security bodies, including the Ministry of Intelligence and the Basij. Additionally, sites used to store and launch UAVs, ballistic missiles, and air defence systems were struck.
During the strikes in Shiraz, the internal security forces’ command centre and a ballistic missile site were struck.
In Tabriz, additional Iranian terror regime air defence systems were dismantled - further expanding aerial superiority in the region and protecting the State of Israel,” the IDF’s statement said.