Tuesday, 31 March, 2026, 18:41
King Charles and Queen Camilla will make an official state visit to the U.S. this spring, Buckingham Palace announced Tuesday.
The British royals are embarking on the trip to celebrate the 250th anniversary of America’s independence and were invited by President Donald Trump, according to the palace.
In a social media post, Trump said the royal visit will take place April 27-30. It will include a banquet dinner at the White House on Tuesday, April 28, he noted.
After visiting the U.S., Charles will also visit Bermuda, a British overseas territory, making his first visit to the island as monarch.
Queen Elizabeth II made the last state visit to the U.S. in May 2007 to commemorate the 400th anniversary of the Jamestown settlement in Virginia.