Iran fired 2 missiles at US Navy vessel after it attempted to pass through Strait of Hormuz – Iranian media
2602
Monday, 04 May, 2026, 15:28
Iran fired two missiles at a US Navy vessel after it attempted to pass through the Strait of Hormuz, the semiofficial Fars news agency reports.
Fars says that the US vessel was “targeted in a missile attack after ignoring a warning from the naval forces of the Islamic Republic of Iran.”
Citing local sources, Fars reports that the vessel was hit by the missiles and it was “unable to continue its course following the strikes and was forced to retreat and flee the area.”