United States President Donald Trump says there will be a three-day ceasefire in the war between Russia and Ukraine.
Posting on Truth Social on Friday, the US leader said the truce would last from Saturday to Monday.
“I am pleased to announce that there will be a THREE DAY CEASEFIRE (May 9th, 10th, and 11th) in the War between Russia and Ukraine,” Trump posted.
“The Celebration in Russia is for Victory Day but, likewise, in Ukraine, because they were also a big part and factor of World War II. This Ceasefire will include a suspension of all kinetic activity, and also a prison swap of 1,000 prisoners from each Country,” he added.
Russia had previously announced a two-day unilateral ceasefire to mark its May 9 World War II Victory Day on Saturday.
Ukraine previously stated that it too had offered a truce but that this had been ignored by Moscow.
“This request was made directly by me,” Trump said on Friday, thanking his Russian and Ukrainian counterparts Vladimir Putin and Volodymyr Zelenskyy for agreeing to it.
“Talks are continuing” on ending the war, Trump said, adding that “we are getting closer and closer every day”.