President of Türkiye congratulates Nikol Pashinyan on election victory
President of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan sent a congratulatory message to Prime Minister Nikol Pashinyan on the victory of the Civil Contract Party in the parliamentary elections.
The message reads: “On behalf of my people and myself, I sincerely congratulate you on the success of the Civil Contract Party you lead in the parliamentary elections held in the Republic of Armenia on June 7, 2026, and wish you success in forming a government for the third time.
I am fully confident that your strategic vision of establishing long-term peace and stability in the region and ensuring the necessary cooperation in this direction will be successfully completed.
Taking this opportunity, I once again wish you health and well-being, and prosperity and happiness to the people of Armenia.”