Zelenskyy: just response to Russian attacks
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has stressed that the latest long-range strikes by Ukraine's defence forces on military targets inside Russia are a fair response to Russian attacks on Ukrainian cities.
"Last night, our long-range sanctions once again reached the Moscow region – for the second time this week, the Moscow oil refinery was hit. Targets were also struck in the Rostov region and in temporarily occupied territories of Ukraine. This is a fully justified response to cities and communities, and another important result of our warriors’ work against facilities that sustain Russia’s war machine. I thank our Defense and Security Forces of Ukraine for their coordinated efforts – the Security Service of Ukraine, the Unmanned Systems Forces, the Special Operations Forces, Defense Intelligence, and our missile brigade for their precision.
In recent days, all of our partners have noted the precision and effectiveness of our mid-range strikes and long-range sanctions. It is time the war ended, and Russia must take the necessary steps in diplomacy" wrote he on X.
Last night, our long-range sanctions once again reached the Moscow region – for the second time this week, the Moscow oil refinery was hit. Targets were also struck in the Rostov region and in temporarily occupied territories of Ukraine. This is a fully justified response to… pic.twitter.com/NhFl4FlT9L