At least 164 people dead after twin quakes in Venezuela, acting president says
At least 164 people have been killed and 971 injured after Venezuela’s most powerful earthquake in more than a century, according to the country’s acting President Delcy Rodriguez. The 7.5 magnitude quake struck 39 seconds after a 7.2 magnitude foreshock.
A resident who survived a quake that hit Caracas in 1967 said the disaster was unlike anything he had experienced. Another resident who escaped a damaged building said “the scene was like a horror movie.”
US Secretary of State Marco Rubio said the US has already deployed rescue teams to Venezuela. The US response will “be fast and it’ll be effective,” he said.