Vance says low oil prices are top US goal in Iran conflict
Vice President JD Vance said Thursday that the top US priority in the Iran war was keeping oil and gasoline prices low for Americans, with preventing Tehran from acquiring a nuclear weapon ranking second.
The remarks constrasted with President Donald Trump's repeated framing of the fight: that entering the war had the sole objective of preventing Iran from acquiring a nuclear weapon, even if that meant short-term economic sacrifices for Americans.
Vance's comments also underscored the growing reality that the war now centers on control of the Strait of Hormuz, which Iran has forced to the top of the negotiating agenda.
"I know that oil is down today and it's way down from the highs in the early days of the conflict," Vance said on Fox News. "That's goal number one -- keep oil and gas cheap for Americans all over our country."